Fizjokompleks
Witamy na blogu firmy Fizjo Kompleks

Jak dobrać narzędzia fizjoterapeutyczne do problemów pacjenta?

person Napisane przez: Fizjo Kompleks comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 67

Fizjoterapia jest bardzo szeroką dziedziną, która ma na celu przede wszystkim przywrócenie mobilności i komfortu fizycznego danej osobie. Obecnie wyróżnić można wiele gałęzi nauk bazujących na fizjoterapii. W wielu przypadkach podczas masażu i zabiegów fizjoterapeutycznych wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia, ułatwiające dotarcie do problematycznych, bolesnych punktów na ciele pacjenta, poprawiających komfort pracy fizjoterapeuty lub też potęgujące efekty terapeutyczne.

Na czym skupić się podczas doboru narzędzi fizjoterapeutycznych do pacjenta?

Należy pamiętać, że dobór narzędzi jest indywidualny i zależy od konkretnego fizjoterapeuty. Wybór powinien być dokonany w oparciu o kilka czynników. Pierwszym z nich jest problem, z jakim przychodzi pacjent. Nieco inne metody fizjoterapii wykorzystuje się przy niedowładach, inne natomiast przy przykurczach mięśni spowodowanych przesileniem. Duże znaczenie ma również obszar, jaki ma być poddany fizjoterapii. W przypadku problemów ze stopami dobrym wyborem jest przyrząd do masażu gua sha, wykonany z drewna, natomiast do wykonywania manipulacji tkanek miękkich świetnie nada się narzędzie IASTM.

Dobór narzędzi jest zależny także od potrzeb pacjenta. Niektóre osoby są nieco mniej odporne na ból, dlatego zabieg należy przeprowadzać powoli, stopniowo zwiększając nacisk. U innych pacjentów natomiast lepszą opcją jest wywarcie nacisku na punkty spustowe, co jest nieco bolesne, jednak bardzo szybko przynosi ulgę. Podczas doboru narzędzi należy wziąć pod uwagę stan zdrowia pacjenta, obecność chorób przewlekłych, wiek oraz okoliczności powstania problemu. Wybór narzędzi powinien być poparty także doświadczeniem fizjoterapeuty – niektóre narzędzia mogą być używane tylko przez doświadczonych fizjoterapeutów, z pozostałych mogą korzystać także początkujący specjaliści.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło