Czym jest pinoterapia i jakie korzyści przynosi?
Pinoterapia, znana również pod nazwą pinopresurą, jest stosunkowo młodą metodą terapeutyczną, będącą połączeniem medycyny konwencjonalnej i alternatywnej. Zaliczana jest do terapii odruchowych, wykorzystujących możliwości samonaprawcze organizmu. Podczas zabiegu określone punkty na ciele są stymulowane za pomocą specjalistycznych miedzianych narzędzi – pinów. Pinoterapia jest swego rodzaju połączeniem refleksoterapii, akupresury, akupunktury oraz medycyny dalekowschodniej.
W jaki sposób wykonuje się pinoterapię i jakie korzyści zdrowotne przynosi?
Pinoterapia dzieli pacjentów na pięć grup: ogień, woda, ziemia, powietrze oraz eter. To, gdzie znajdzie się konkretna osoba, zależy od rodzaju jej reakcji na ból, jakości poczucia kinestetyki oraz typu budowy anatomicznej i tkankowej. Następnie do każdej osoby dobiera się odpowiednią technikę terapeutyczną, która pozwala na osiągnięcie odpowiedniego rezultatu terapeutycznego. Podczas pinopresury stosuje się takie techniki jak:
- Suche igłowanie,
- Mobilizacja stawów,
- Pinowanie,
- Terapia mięśniowo – powięziowa,
- Manipulacja krótkodźwigniowa.
Najczęściej wykorzystywaną techniką jest pinowanie. W trakcie terapii tą metodą wykorzystuje się piny mosiężne, przypominające wyglądem gwoździe, oraz pinokaty, wyglądające jak zagięty nóż. Umiejętne wykorzystywane piny pozytywnie wpływają na proces regulacji przewodu pokarmowego, mają wpływ na poprawę funkcjonowania gospodarki hormonalnej.
Pinoterapia znajduje także zastosowanie podczas terapii zapalenia ścięgna, pięty Haglunda, zespołu nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, niektórych chorobach neurologicznych, bólach głowy, stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona, ograniczeniu ruchomości w stawach czy terapii blizn. Ta metoda terapii wpływa nie tylko na sferę fizyczną, ale i na psychiczną. Pobudza krążenie krwi, układ współczulny i zmniejsza napięcie mięśni.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz